Log på Kontakt Oversigt Forside
Overvej klage over ejendomsvurderingen 

Overvej klage over ejendomsvurderingen

De nye ejendomsvurderinger har givet stigninger på op til 60 procent. Dermed er der lagt op til, at politikerne kan få nye skattemæssige håndtag at justere på.

De nye ejendomsvurderinger, der er fremsendt omkring 1. marts, har budt på voldsomme stigninger. I gennemsnit ses stigninger på cirka 60 procent, og det bør i nogle tilfælde få gårdejerne til at reagere.

- Visse steder er de nye ejendomsvurderinger helt ude af trit med den aktuelle markedsudvikling. Og derfor bør man, hvis man oplever en helt skæv vurdering, kontakte sin skatterådgiver. Så kan vi sammen vurdere, om der skal indgives en klage over vurderingen, forklarer skatterådgiver Peter May, LandboSyd. En eventuel klage skal SKAT have modtaget senest 1. juli i år.

Skævt mod øst

Peter May vurderer, at det særligt er i den østlige del af Sønderjylland, at de nye ejendomsvurderinger er ud af trit med markedet.

- Det skyldes, at vi har set handler i den vestlige del af Sønderjylland, som har trukket vurderingerne for hele Sønderjylland op. Man har simpelthen vurderet, at hele markedet kan bære disse stigninger. Men det er ikke tilfældet, og derfor bør man særligt i det østlige Sønderjylland overveje, om vurderingerne er realistiske i den aktuelle markedssituation.

LandboSyd’s skatterådgiver understreger, at vi har skattestop i Danmark. De nye vurderinger har derfor begrænset effekt her og nu.

- Sagen er, at de væsentligt højere vurderinger er et potentielt skattehåndtag, som politikerne kan skrue på, den dag skattestoppet ikke længere gælder. Og hvis man som landmand ikke reagerer på de nye vurderinger, accepterer man reelt de nye værdifastsættelser, der dermed kan danne grundlag for øgede skatter, nævner Peter May.

Skat af jordens grundværdi

Han forklarer, at man betaler sin ejendomsskat af grundværdien på jorden, der ligesom ejendomsvurderingen er steget med op til 60 procent. Ejendomsskatten kan dog maksimalt stige med 4,7 procent pr. år fremover, i forhold til det nuværende niveau. Den enkelte kommune kan dog regulere grundskyldspromillen.

Stuehusværdien, som påvirker ejendomsværdiskatten, er typisk steget med 10-15 procent i de nye vurderinger. Også her gælder, at vurderingerne giver politikerne nye skattemæssige håndtag at justere på i tilfælde af, at skattestoppet forsvinder. Landmanden kan dog fremover altid bede SKAT om en paragraf 4-vurdering til brug ved en evt. familiehandel.

Yderligere oplysninger: Peter May, skatterådgver LandboSyd. Tlf. 74 36 50 12.

Publiceringsdato: 28-04-2009
LandboSyd - Peberlyk 2 - 6200 Aabenraa - Tlf: 74365000 - Fax: 74365001 - Email: