Log på Kontakt Oversigt Forside
LandTV - Dyrskue 2011 
Dyrskue 2011 – Den knapt så røde ko

Den røde, danske malkeko er ikke længere så rød, som den har været. Gennem de seneste årtier er den tidligere national-ko krydset med flere andre røde kvægracer og har derfor ofte hvide aftegninger.

Det kan man se hos familien Iversen på Nordfyn, hvor der altid har stået røde køer i stalden, og hvor man i over 100 år har deltaget i lokale udstillinger som Det Fynske Dyrskue i Odense. Her møder vi den moderne, røde ko, som i dag udgør under 10 procent af landets malkekøer, men alligevel har international succes til krydsning med andre racer.

På Stengård bliver dyrene ikke kun vurderet på udseende, mælkeydelse og dyrskueplaceringer. Allerede kort tid efter fødslen får udvalgte kalve således testet den samlede arvemasse, så der kan satses på de allerbedste dyr i avlsarbejdet.

Udsendelsen er del af en serie, hvor LandTV følger kvægkonkurrencerne på landets fire største dyrskuer frem til og med udpegningen af ”Danmarks Smukkeste Malkeko” på Landsskuet i Herning.


Lars Arne Iversen kan på sine egne køer præsentere 30 års udvikling af den røde malkeko.

Udsendelsen sendes i denne uge på de regionale tv-kanaler. Web-version og sendetidspunkter kan ses på lf.dk.

Flere billeder fra udsendelsen kan ses på www.landtv.dk
LandTV - Dyrskue 2011

LandboSyd - Peberlyk 2 - 6200 Aabenraa - Tlf: 74365000 - Fax: 74365001 - Email: